Aile şirketlerinde klasik süreç

Posted by Hamdi Özçelikel on 2 Mayıs 2017 in Aklımdan geçenler |

Aile şirketlerinde yaşanan klasik sürece şöyle bir göz atalım. Bu tabii sadece bizim için değil tüm kültürler için de geçerli bir süreçtir.

Genellikle Baba’nın aklına bir fikir gelir, bunun üzerinde düşünür ve harekete geçer. Zaten bu kişiler genellikle eğitimsiz olmalarına rağmen girişimci ruha sahip, ticari zekaları yüksek olan, doğru zamanda, doğru yerde yatırımlarını yapabilen ve her türlü zorluğa göğüs geren insanlardır.

Baba işe başlar, büyür ve zirveye ulaşır. Bu işi de yanına aldığı “güvenilir” insanlarla yapar. Yeğen sekreterdir, muhasebeyi Rüstem abi’ye emanet etmiş, Pazarlamayı da kayınço almıştır. Aslında her şey Baba’dan sorulur, her şeyi Baba bilir, herkes Baba’nın emirlerini yerine getirmekle görevlidir. Bir Patron bana şöyle söylemişti: “Hamdi bey, biz onların düşünmelerini istemedik ki, söyleneni yapmaları yeterliydi”

Zirveye varıldığında Baba artık buraya gelebildiklerini ancak daha öteye gidemediklerini, tıkandıklarını fark eder. Ama ne yapacağını da bilemez. Bu arada O her türlü mücadeleyi verirken, zenginliğin nimetlerinden yararlanmış, çok iyi eğitim görmüş çocuklar da devreye girer. Ancak servetin kazanılmasında terlemedikleri için, harcamada terlemeyi tercih ederler. İlk iş büro mobilyaları, ofisler, arabalar değişir, yeşil camlı şirket binası, plaza arayışları başlar, bu arada işler de yürümektedir ama Baba artık her şeye yetişemediği için işi yürütmek “güvenilir ” adamlara kalmıştır.

İşi bilmeyen “güvenilir” adamlar günü kurtarmaya çalışmakta ancak yarınları düşünememektedirler. İşler bozulmaya başlayınca Baba ve çocukların birbirini suçlama dönemi başlar, belge ve delil yaratma çabaları sonunda şirketi abartılmış bürokratik sistemlere doğru götürür. Kısa bir süre içinde de aile şirketine El fatiha ile veda edilir, gömme görevi de ne yazık ki üçüncü kuşağa kalır.

Böylece bilinen kural da bir kez daha işler: Aile şirketlerini Baba kurar, çocuklar yer, torunlar gömer.

Etiketler:, , ,

Copyright © 2014-2017 İK Dinozoru All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.