Hedefler yaşamdaki seçimlerimizdir

Posted by Hamdi Özçelikel on 20 Temmuz 2015 in Zamanım Yok Deme |

cizmeli kedi

Zaman yönetiminin başlangıç noktası hedefleri belirleyip bunları öncelik sırasına göre sıralamaktır. Bunu yaparken de sizin için neyin önemli olduğu konusunda kendinize son derece açık olmalısınız. Kime hedeflerini sorsanız, huzur, başarı, vatana millete hayırlı olmak gibi şeyler söyleyeceklerdir. Hâlbuki bunlar iyi dileklerdir. İyi dilek ve hayali hedeflerden ayıran şey, eylemdir. Milli piyangonun büyük ikramiyesini isteyen herkes bunun hayalini kurabilir. Bunu hedefleyen kişi ise gider ve bir bilet alır.

Bazıları kendi hedefini kendisi belirler, bazıları ise başkalarının hedefleri için çabalar, bazıları da sadece hayal kurar. Zaman yönetimi saat dakika hesabı yapmak değil, plan, program ve organizasyon yapmaktır.

Hedefleriniz mesleki, parasal ya da geleceğinizle ilgili olabilir. Daha sonra bu hedefler, aileniz, sağlığınız ve ilişkilerinizle ilgili bir hedef hâline de gelebilir.

Alice Harikalar Diyarında öyküsünde şu konuşmayı anımsıyorsunuz değil mi?

“Lütfen bana hangi yolu izlemem gerektiğini söyler misiniz?”

“Bu nereye gitmek istediğinize göre değişir” dedi Kedi.

“Aslında nereye gittiğim pek umurumda değil” dedi Alice.

“O zaman hangi yolu izlersen izle, fark etmez” dedi Kedi.

Filozof Peter Ouspensky’e bir keresinde bir öğrencisi şöyle bir soru sormuştu; “Kendim için neyin doğru olduğunu nasıl bileceğim?” Ouspensky’nin yanıtı ise açıktı; “Bana hedefini anlatabilirsen, senin için neyin doğru olduğunu söyleyebilirim.”

Neyin doğru, neyin yanlış, neyin önemli, neyin önemsiz olduğunu belirleyebilmek için öncelikle hedeflerinizi belirlemeniz gerekir.

Hedefler belirlenirken ‘Değer Dizini’ dediğimiz yöntemi uygulamak en güzel yollardan biri olabilir. Bu dizinin en altında ‘Değer’ verdiklerimiz vardır. Nasıl bir hedef belirlersek belirleyelim, bu tabana oturması, uygun olması gerekmektedir. Değer verdiğimiz şeylerle çakışan bir hedefin gerçekleşmesi söz konusu olamayacaktır. Hedef belirlerken şöyle bir sıra takip etmek yararlı olacaktır.

  • Günlük işler
  • Ara/küçük hedefler
  • Uzun vadeli/büyük hedefler
  • Değer verdiklerimiz/Değerlerimiz

Bir sonraki yazıda ise Brian Tracy’nin bu konudaki önerilerini göreceğiz.

Copyright © 2014-2017 İK Dinozoru All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.