Muhasebe Müdürü Rüstem abi

Posted by Hamdi Özçelikel on 23 Nisan 2017 in İ.K |

Uzun yıllar Türkiye’nin değişik yörelerinde görev yapma şansı bulabildim. Bu nedenle de değişik kültürlerde ve yönetim anlayışlarını da tanıma fırsatı yakalamış oldum. Bunu kendim için büyük bir zenginlik olarak görüyorum.

Anadolu’daki görevlerimde genellikle benden istenen “güvenilir adam” niteliğindeki insanları işe almamdı. Her ne kadar henüz güvenilirliği ölçen bir sistemin bulunmadığı, eğer bir takım endişeler varsa, sistemin güvenli olmasının bu endişeleri ortadan kaldıracağını anlattım yıllarca. Ama sonuç değişmedi, hep güvenilir adam istendi.

Bazı patronlarla yaptığımız karşılıklı konuşmalarda “hep güvenilir adamları işe aldığınıza göre, bu güne kadar hiç kazık yemediniz herhalde” diye sorduğumda ise aldığım yanıt şuydu: “Ohoooo, yediğimiz kazığın hesabı yok”. İyi de o zaman bu kazığı kimden yediniz? Hala akıllanmadınız mı? Hayır hala akıllanmamışlar ki güvenilir adam konusundaki ısrarları devam etmekte, aşağıdaki gibi bir organizasyon yapısı ile çalışmaya devam etmekteler.

Başkan : Ben

Sekreter : Yeğen

Pazarlama Müdürü : Kayınçom

Muhasebe Müdürü :Rüstem abi

Tabii böyle bir organizasyonda kişiler işi biliyorsa bir yere kadar anlamak olası. Ama yaşananlar bu kişilerin işi bilmekten çok patronun söylediklerini harfiyen uygulayan memurlar olduğunu göstermekte. Bu ekip ahlaki bir sorun yaşatmasa da işi bilmemekten ve rekabete ayak uyduramamaktan kaynaklan nedenlerle şirketi zor durumda bırakmaktadırlar.

Bizim önerilerimiz de sistemi kuracak profesyonellerin şirkete davet edilmesi, sistemin kurulması ve denetimin sistem aracılığıyla yapılaması yönünde oldu hep.

Tabii bunu başarabilenler aile şirketlerini sonraki kuşaklara aktarabilecek, diğerleri ise kaçınılmaz kurala tabi olacaklardır : Babalar kurar, çocuklar yer, torunlar gömer.

Etiketler:, , ,

Copyright © 2014-2017 İK Dinozoru All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.