Şehzadeleriniz hazır mı?

Posted by Hamdi Özçelikel on 13 Mayıs 2017 in Aklımdan geçenler |

Bir önceki yazımda aile şirketlerinin klasik sürecini anlatırken, işlerin zirveye tırmandığı dönemde Baba’nın düştüğü endişelerden söz etmiştim. Baba “bugüne kadar geldik ama öteye nasıl gideceğiz, tıkandık kaldık” dediği dönem şirketin geleceği açısından en önemli kararın verilmesi gereken dönemdir.

Hazır işler yolunda, Baba hayattayken “benden sonra ne olacak, şirketim, adım ve markam yürüyecek mi?” sorusuna yanıt aranması gerekmektedir.

Baba’dan sonra işleri devralacak çocukların hazırlanması, işe alıştırılması yönetimsel bakış açılarının geliştirilmesi önemlidir. Evet, çok iyi eğitim almış ve küçük yaşlardan beri işin içinde olan çocuklar, işi bilmekteler ama ya şirket yönetimi? İşte sıkıntı burada başlıyor ve bir taraftan kuşak çatışmaları diğer taraftan da yönetim acemilikleri aile içinde bile sorunlara neden olabilmektedir.

İşte bu dönemde çocukların yönetime hazırlanması, yönetimsel tutum ve davranışlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Tıpkı Lala Paşa’ların şehzadeleri yetiştirmeleri gibi.

Etiketler:, , ,

Copyright © 2014-2017 İK Dinozoru All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.